Detské kuchynky > Novinky > Čo ste o detských kuchynkách možno nevedeli

Čo ste o detských kuchynkách možno nevedeli

Tušili ste, že detské kuchynky existovali už pred sto rokmi? Aj vtedy malé slečny s obľubou napodobňovali svet okolo seba, vrátane starostlivosti o domácnosť. S akými hračkami sa vtedy bavili a kam sa detské kuchynky odvtedy posunuli?

Poctivé materiály

Kuchynky vyzerali v 20. rokoch minulého storočia veľmi roztomilo a boli detailne prepracované. Podobali sa na skutočné kachľové sporáky s pecou a mali dokonca keramický obklad, takže sa dokonale hodili k porcelánovým bábikám. Vybavenie dopĺňali liatinové hrnce a panvičky.

Rozkladacie kuchynky

V 40. rokoch už prišli na trh kuchynky ukryté v šikovných drevených skrinkách. Keď ich dievčatko otvorilo, mohlo vysunúť pracovnú dosku a „vyvárať“ ostošesť. Súčasťou takýchto rozkladacích kredencov bola aj sklápacia žehliaca doska so žehličkou.

Detská drevená kuchynka
Aj dnes môžete deťom kúpiť kvalitnú drevenú kuchynku. Tie súčasné sa vyrábajú z kvalitného certifikovaného dreva a majú nadčasový dizajn.

Nákup ako zo „samošky“

Čo by to bolo za kuchynku bez poriadnych ingrediencií? V 50. rokoch sa na scéne objavili hračkárske balenia potravín, pripomínajúce skutočné produkty z obchodu. Sušienky či hrozienka boli zabalené v miniatúrnych škatuľkách s verným dizajnovým stvárnením, logami aj reklamným obrázkom.

Éra mikrovlniek

70. roky znamenali nástup plastových kuchyniek. Nový materiál umožnil vytvárať detské hračky, ktoré veľmi precízne kopírovali kuchynské linky a spotrebiče pre dospelých, ale aj riady. Okrem toho tu nechýbali ani mikrovlnné rúry, ktoré v tom čase zažívali obrovský boom.

Rozprávkoví hrdinovia

V nasledujúcej dekáde sa veľmi darilo detským animovaným seriálom, čo sa prejavilo aj na vzhľade hračiek. Pamätáte si napríklad na rozprávku o zlatovlasom dievčatku Rainbow Brite (Dúhová Regína)? V 80. rokoch bola taká populárna, že sa stala motívom niekoľkých detských kuchyniek. Príklon k rozprávkam sa prejavil aj na finálnej úprave skriniek a spotrebičov, ktoré hrali naozaj pestrými farbami. Rozprávkoví hrdinovia však z detského sveta nevymizli, dodnes sú obľúbeným motívom hračiek.

V štýle „all-in-one“

V 90. rokoch sa stali hitom produkty „všetko v jednom“, ktoré spájali viacero funkcií či spotrebičov, a výnimkou neboli ani detské kuchynky. Varné ostrovy boli kompaktnejšie a mali aj 360-stupňovú hraciu plochu, takže sa s nimi mohlo zabaviť viacero detí naraz.

Keď varenie aj „počuť“

Súčasné hračky neriešia len vzhľad. Výrobcovia sa snažia navodiť atmosféru ako v reálnej kuchyni, a tak spotrebiče nielen vyzerajú ako elektronika pre dospelých, ale vydávajú aj rozličné zvuky. Rezne sa „pri opekaní“ na panvičke smažia, hrnce bublú a z vodovodného kohútika tečie voda.

Set detská kuchynka Tefal Studio XL Smoby a set potravín do kuchynky

Elektronická kuchynka
Originálna kuchynka v pútavej fialovej farbe ponúka kompletný zážitok z hry. Sporák aj stroj na výrobu sódy vydávajú realistické zvuky, v magickom hrnci si deti môžu uvariť cestoviny. To všetko dopĺňa až 100 potravín, vďaka ktorým môžu drobci celé hodiny vymýšľať vlastné jedlá.

Navigácia